Rick a Morty: První svazek - Zac Gorman
Rick a Morty: Ricktastické Mortydimenzionální dobrodružství
Komiks, Humorné
Příběhy sobeckého vědce, který tahá svého stále méně nevinného vnuka na zběsilá dobrodružství napříč dimenzemi, nás letos zachvátí už pátou sezonou. A cože nás v ní čeká? Bojoví roboti, úchylné zápletky, rychlopalné dialogy a hlavně nekonečno nekorektního humoru. Přesně jak to máme rádi.
Na začátek si dejme pár čísel. Osm, čtyřicet jedna a šedesát. Osm let běhu, čtyřicet jedna odvysílaných seriálových epizod, šedesát komiksových sešitů a minimálně stejný počet dílů, které nás v seriálu ještě čekají. Pátá sezona přistane na streamovacích službách už 20. června a minimálně podle ukázek půjde o další švihlou adrenalinovou jízdu. Kromě rozverné variace na Aquamana neboli další z pravděpodobně nevyčerpatelné řady Rickových nemesis se Rick, Morty a zbytek famílie utká s vlastní verzí Kaiju, na skok se podíváme i do dimenze negativních emocí, a když v tom budeme, navštívíme i království nočních můr. Než se ale portál do říší královské zábavy otevře znovu, stojí za to si připomenout, kde se vlastně fenomén, z kterého geekům po celém světě už osm let vybuchují hlavy, vlastně vzal.
Čerpat všude, a přitom nikde
Na začátku všeho stáli dva chlapíci a jeden brilantní nápad – vykrádat. A ne jenom jeden svět, ale všechny najednou. A dělat to přitom tak dobře, že výsledek budou všichni považovat za to nejoriginálnější dílo ve vesmíru. Zní to možná kacířsky, ale přesně tohle duchovní otcové Ricka a Mortyho, Justin Roiland a Dan Harmon, poslední čtyři sezony dělají. Kradou. Nebo si, řečeno jazykem doby, půjčují známé koncepty odjinud a skládají je, jak se jim zlíbí.
Každý jednotlivý díl je tak více či méně přiznaný mišmaš dobře známých a totálně obskurních narážek, příběhů a citací, které jako fantazáci známe a milujeme, přikořeněných černým humorem, nihilismem a zatraceně silnými charaktery. To všechno navíc ve vesmíru, který podobný způsob vyprávění přímo podporuje. Když máte k ruce nekonečno alternativních realit, je přece jasné, že některá z nich bude „trochu připomínat“ Vetřelce, Avatara, Hvězdné války, Šíleného Maxe, Zardoz nebo třeba Noční můru v Elm Street.
Doktor Who na steroidech
Abychom jim zas tak úplně nekřivdili, bez opravdového komediálního génia a studnice popkulturních znalostí hluboké jako černá díra by psaní podobné show vůbec nebylo možné. Rick a Morty jsou tak trochu zjevení, na americké poměry i svým stylem humoru. Ten se sice jasně odkazuje na klasické seriály, jako jsou Simpsonovi nebo Futurama (inspiraci obojím Dan Harmon naplno přiznal), ale v jádru má mnohem blíže k britským ostrovům, než ke klasickým sitcomům za velkou louží. Rick a Morty, parodie doktora Emmetta Browna a Martyho McFlye z Návratu do budoucnosti Roberta Zemeckise, jsou tak v podstatě vzdálenými příbuznými Doktora Who. Tedy kdyby se jeho tvůrci nebáli přestřihnout brzdy a zarvat plyn pořádně do podlahy. Oproti všem svým sourozencům ale mají jednu velkou výhodu – mohou si totiž dovolit úplně cokoliv.
Komiksy a expandující vesmír
Tím spíš, že televizí eskapády Ricka a Mortyho v žádném případě nekončí. Zmíněná komiksová série, která vycházela průběžně od roku 2015 a skončila finálním šedesátým sešitem vloni v březnu, seriál co do počtu příběhů stihla dokonce předhonit. A co se týče kvality, už od prvního dílu, který jen tak mimochodem vyjde jako knižní příloha červencové Pevnosti, si se svým animovaným protějškem v ničem nezadala. Chcete malý důkaz?
Útěk z věznice Rickshank
V prvním díle komiksové řady se Mortymu s Rickem podaří uskutečnit multidimenzionální podfuk, extrémně zbohatnout, doběhnout časoprostorového fízla (který nápadně připomíná právě Doktora Who – náhoda, nebo záměr?), utéct z basy a dokázat Jerrymu, že vydělávat si prachy na brigádě, pokud máte za dědu Ricka Sancheze, je snaha pro debily. Přesně v duchu seriálových epizod.
Výtvarný styl CJ Cannona a scénáře Zaca Gormana navazují na televizní tradici jak po stránce vizuální, tak i stylem humoru a absurditou jednotlivých zápletek a detailů, včetně promluv jednotlivých charakterů. Stačí se jen ponořit, přepnout v hlavě na příslušné hlasy a ze stránek se vyloupnou dokonce i pověstné improvizace Justina Roilanda. Doufejme, že v nakladatelství CREW vydrží a dotáhnou celou sérii do konce.
Komiks za scénou
Komiksové příběhy měly původně sledovat osudy jiného Ricka a Mortyho, než je televizní dvojice z dimenze C-137, aby nedošlo k problémům s kontinuitou. Myšlenka to byla hezká, nicméně po několika dílech padla a autoři se vrátili k původním titulním hrdinům. Komiks se pak postupem času vyprofiloval jako dobrodružství odehrávající se „mimo záběr“ televizních epizod. Takže pokud máte rádi vystřižené scény a doplňkový materiál, natřískáte se opravdu do sytosti.
A to nejen kvůli drobným perličkám, jako že pro jeden z komiksových speciálů, Rick a Morty vs. Dračí doupě, napsal scénář autor Kronik kralovraha, Patrick Rothfuss. Rick a Morty jsou totiž nekonečná popkulturní žranice, která chutná v jakémkoliv formátu. Buďme vděční, že si ji můžeme užívat čerstvou a z první ruky. Takže get schwifty. A pusťte si telku.